Poradniki

Dokumenty aplikacyjne – Twój osobisty folder reklamowy

W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć dobre kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, żeby być atrakcyjnym na rynku pracy. Trzeba umieć wyróżnić się spośród innych kandydatów, żeby zwrócić na siebie uwagę pracodawcy. Tak jak rozmowa kwalifikacyjna jest pewnego rodzaju publicznym wystąpieniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania i warsztatu, tak dokumenty aplikacyjne to Twoja wizytówka – osobisty folder reklamowy. Od tego jak zaprezentujemy się pracodawcy poprzez nasze dokumenty aplikacyjne zależy czy zaprosi nas do dalszego etapu rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.

Dla wielu kandydatów etap przygotowania swoich dokumentów aplikacyjnych bywa najtrudniejszy, a zauważmy jest on najistotniejszy z punktu widzenia dalszego procesu rekrutacji. Zdarza się, że szukając pracy wysyłamy kilkadziesiąt aplikacji do różnych firm,
a odzew jest niewielki. Nasuwa się pytanie, co jest powodem takiej sytuacji? Jedną z przyczyn może być wysyłanie dokumentów aplikacyjnych często w niezmienionej formie do wszystkich pracodawców i tym samym wpadanie w błędne koło nieskutecznych rozwiązań. Przyczyny takiego stanu należy upatrywać w niewłaściwym konstruowaniu swojego CV, gdzie wielokrotnie korzystamy z gotowych wzorców i szablonów istniejących na rynku, a nie zastanawiamy się, że być może nasze CV jest niedopasowane do wymogów konkretnej oferty pracy.

Skuteczne CV to takie, które jest tworzone pod konkretną ofertę pracy. Przy konstruowaniu dokumentów aplikacyjnych należy zatem pamiętać, żeby przedstawić w nich dokładnie te kompetencje, umiejętności i doświadczenie, jakich poszukuje potencjalny pracodawca.

Kandydaci prześcigają się w pomysłach na stworzenie kreatywnego CV. Na rynku można spotkać już niejednokrotnie CV w postaci wideoprezentacji, prezentacji Power Point, mapy myśli, a nawet w formie puzzli. Sam pomysł stworzenia CV odbiegającego od tradycyjnej formy nie jest niczym złym, pytanie czy taka forma przedstawienia naszego doświadczenia i kwalifikacji jest adekwatna do każdego stanowiska pracy o jakie się ubiegamy? Co więcej powinniśmy zadać sobie pytanie, ile czasu osoba rekrutująca poświęca na przeanalizowanie naszego CV w momencie, kiedy jednocześnie prowadzi kilka projektów rekrutacyjnych i na każdy z nich otrzymuje kilkadziesiąt, albo kilkaset aplikacji? Badania pokazują, że około 38% rekruterów spędza nad jedną aplikacją około 1 minuty, a blisko 18% poświęca jednej aplikacji około 30 sekund. Jak zatem wzbudzić zainteresowanie swoim życiorysem, skoro czasu mamy tak niewiele. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Być może wyda się kontrowersyjne stwierdzenie, że poszukiwanie pracy to pewnego rodzaju proces sprzedaży, w którym sprzedajemy swoje kompetencje i doświadczenie. Jesteśmy pewnego rodzaju „towarem” na rynku pracy, a pracodawca zatrudniając nas chce zwrotu z inwestycji, w którą lokuje swoje pieniądze. Tym zwrotem z inwestycji jesteśmy my i rozwiązania, które proponujemy firmie, pozwalające na osiąganie jej celów. Skoro zatem nasza praca powinna przekładać się na rozwiązywanie problemów firmy i zwiększanie jej wartości na rynku, taki obraz siebie powinniśmy stworzyć w swoich dokumentach aplikacyjnych. Możemy to uczynić analizując nasze doświadczenia i kompetencje z punktu widzenia: cech, zalet i korzyści gdzie:

Cechami możemy nazwać elementy charakteryzujące „produkt” w tym przypadku naszą osobę i tutaj możemy mówić o naszym wykształceniu i doświadczeniu.

Zalety to nic innego jak praktyczne wykorzystanie umiejętności, które posiadamy.

Korzyści to zyski jakie dzięki zatrudnieniu naszej osoby może osiągnąć firma zaspokajając swoje potrzeby.

Przygotowanie CV wymaga realizacji poszczególnych kroków, pierwszym z nich jest analiza swojej kariery zawodowej i zadanie sobie pytań:

  • Kim jestem?
  • Co potrafię?
  • Jak mogę pomóc firmie w rozwiązaniu jej problemów, czyli jak mogę zaspokoić potrzeby potencjalnego pracodawcy?

Kolejny krok to dokładna analiza ogłoszenia rekrutacyjnego pod kątem oczekiwań wobec kandydata i zastanowienie się, jakie wymagania są niezbędne na rekrutowanym stanowisku.

Przykład ogłoszenia - Firma szkoleniowa  X realizuje liczne projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w związku z dynamicznym rozwojem obecnie poszukujemy kandydatów na stanowisko:

TRENERA/ TRENERA WSPÓŁPRACUJĄCEGO

Nr ref.: T/W/05/11

Jesteś idealnym kandydatem, jeżeli spełniasz poniższe kryteria:

  • Posiadasz wykształcenie wyższe oraz ukończoną szkołę trenerów biznesu
  • Specjalizujesz się w prowadzeniu szkoleń i warsztatów z jednej z poniższych dziedzin:
    • Zarządzanie
    • Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
    • Sprzedaż i obsługa klienta
    • Zarządzanie projektem
    • Kadry i Płace, Prawo Pracy
  • Jesteś osobą o wysokich umiejętnościach interpersonalnych
  • Posiadasz prawo jazdy kat. B

Osobom spełniającym nasze oczekiwania oferujemy:

  • Umowę o pracę lub współpracę przy wybranych projektach szkoleniowych w zależności od preferencji i możliwości czasowych
  • Realizację projektów szkoleniowych na terenie wybranego województwa lub w całej Polsce
  • Współpracę w zespole doświadczonych trenerów
  • Możliwość zdobycia nowych doświadczeń przy realizacji ciekawych projektów szkoleniowych
  • Atrakcyjne wynagrodzenie

Przeanalizujmy powyższe ogłoszenie. Czego oczekuje potencjalny pracodawca?

CECHY - wykształcenie wyższe oraz ukończona szkoła trenerów biznesu

ZALETY – wysokie umiejętności interpersonalne, prawo jazdy kategorii B

KORZYŚCI/POTRZEBY PRACODAWCY – prowadzenie szkoleń i warsztatów w jednej z w/w dziedzin

Po uzyskaniu powyższych informacji z ogłoszenia powinniśmy uwzględnić je i podkreślić
w swoich dokumentach aplikacyjnych rozwijając je w oparciu o własne doświadczenia
i kwalifikacje, tak by nasza aplikacja została zauważona przez pracodawcę.

Następnym krokiem jest wybór rodzaju CV jakie chcemy stworzyć w zależności od przebiegu ścieżki naszej kariery. Każde z nich zawiera te same elementy, jedynie układ tych elementów jest inny, ponieważ w każdym z nich akcentujemy inne rzeczy.

  • CV CHRONOLOGICZNE – przedstawiamy w nim swoją ścieżkę kariery chronologicznie rozpoczynając od obecnej pracy (data, nazwa firmy, branża, stanowisko, zakres obowiązków).
  • CV FUNKCJONALNE nie podajemy w nim okresów zatrudnienia, skupiamy się na umiejętnościach i osiągnięciach, podkreślamy to, co potrafimy, bez podawania kiedy te umiejętności zdobyliśmy. W tego rodzaju CV na pierwszym planie umieszczamy doświadczenie zawodowe najbardziej spójne ze stanowiskiem o które się ubiegamy.
    Z kolei zajęcia, które wykonywaliśmy, okresy zatrudnienia i stanowiska podajemy niepozornie na końcu, żeby zmniejszyć ich rangę.
  • CV MIESZANE na początku krótko przedstawiamy w nim swoją osobę, po czym przechodzimy do umiejętności/obszarów wyników, następnie wprowadzamy układ chronologiczny przedstawiający szczegółowo jak i gdzie zostały przez nas zdobyte wskazane umiejętności i doświadczenia.
 

Zastosowanie poszczególnych rodzajów CV:

 

Układ poszczególnych elementów w CV:

 

Trzy kluczowe informacje (rdzeń, cal zawodowy, podsumowanie), których często brakuje
w CV, a właśnie one mogą wyróżnić Cię na tle innych kandydatów:

Czym jest rdzeń? To kluczowa informacja o nas , którą umieszczamy w CV jako hasło np.:

Przez ostatnie cztery lata tytuł handlowca roku, który zwiększył sprzedaż w swoim regionie o 1.800 345 i utrzymał przez ostatnie dwa lata wzrost sprzedaży

Jeśli zdecydujesz się określić w CV swój cel zawodowy pamiętaj aby był spójny z ofertą pracy np.:

Praca na stanowisku Managera ds. HR, gdzie moje pięcioletnie doświadczenie
w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla plus biegła znajomość języka angielskiego mogą być w pełni wykorzystane do rozwoju Państwa firmy na rynkach zagranicznych.

Podsumowanie to informacja obrazująca w skrócie nasze doświadczenie
i umiejętności.

Ponad 7 - letnie doświadczenie na stanowisku przedstawiciela medycznego. Co roczne zwiększanie sprzedaży. Opracowywanie programów szkoleniowych. Szkolenie i coaching przedstawicieli medycznych na podległym terenie.

ZASADY O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZYGOTOWUJĄC SWOJE CV ABY BYŁO ONO TRAFNE I SKUTECZNE:

  • CV powinno być dopasowane do wymagań konkretnej oferty pracy.
  • Jeśli nie aplikujesz na stanowiska, które wymagają kreatywności nie eksperymentuj
    z szatą graficzną, zadbaj żeby CV było estetyczne i przejrzyste.
  • CV powinno podkreślać te umiejętności i cechy na których najbardziej zależy potencjalnemu pracodawcy, wybolduj słowa klucz, które znajdziesz w ogłoszeniu.
  • Pisząc o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym pamiętaj o zachowaniu odwrotnej kolejności, zaczynamy od najbardziej aktualnych dat.
  • W przypadku doświadczenia zawodowego warto podawać w CV pełną nazwę pracodawcy, nazwę stanowiska i zakres obowiązków na danym stanowisku pracy.
  • Przy podawaniu znajomości języków obcych, określamy poziom ich znajomości, pamiętając, że pracodawca z pewnością go sprawdzi, jeśli jest wymagany na danym stanowisku.
  • CV powinno zawierać aktualne dane osobowe i profesjonalny e-mail, często widnieje w nim adres e-mail w stylu: misiaczek@... Jeśli podchodzimy poważnie do pracodawcy nie wypada wpisywać w takiej formie swojego adresu, który być może posłuży nam do wymiany korespondencji między nami, a pracodawcą.
  • Objętość CV nie powinna przekraczać max 2-3 stron formatu A4, powinno zawierać najistotniejsze informacje o kandydacie i być czytelne.
  • Jeśli decydujesz się zamieścić swoje zdjęcie w CV powinno to być zdjęcie legitymacyjno – paszportowe.
  • Wysyłając CV najlepiej wysłać je w formacie PDF masz wówczas pewność, że po otwarciu go przez rekrutera zachowa swoją pierwotną strukturę.
  • Należy pamiętać o umieszczeniu w CV aktualnej klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Niezależnie od tego, na jaką formę CV się zdecydujesz, pamiętaj aby spełniało ono funkcję tradycyjnego CV, a więc przedstawiało Ciebie, podkreślało Twoje mocne strony
i posiadane umiejętności, było spójne z ofertą pracy, a przez to atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy.

Autor:
Anna Radziemska