Artykuły
Dolnośląscy studenci o rynku pracy
W czerwcu odbył się cykl szkoleń organizowanych przez firmę doradztwa personalnego ISSP, dedykowany dolnośląskim studentom.
Szkolenia odbywały się przy współpracy z wrocławskim Międzyuczelnianym Biurem Karier, w ramach programu "Studia i Kariera".
Podczas szkoleń uczestnicy wzięli udział w badaniach dotyczących postrzegania dolnośląskiego rynku pracy. Wyniki tych badań mogą być interesujące nie tylko dla nich, ale również dla pracodawców, którzy coraz bardziej muszą liczyć z opiniami obecnych i potencjalnych pracowników.
Dolnośląski rynek pracy ma perspektywy!
Prawie połowa uczestników badania stwierdziła, że najlepiej charakteryzującym dolnośląski rynek pracy jest słowo „perspektywiczny". Takiej odpowiedzi udzieliło aż 43% studentów. Z kolei co czwarty ankietowany uważa, że rynek pracy jest różnorodny. Co prawda tylko 6% studentów określiło go jako już rozwinięty, jednak wydaje się, że dolnośląscy studenci z optymizmem i nadzieją patrzą w przyszłość. Negatywne opinie na temat rynku pracy pojawiały się znacznie rzadziej. 15% studentów uważa go za wciąż niewielki, 9% za mało różnorodny. Jednak tylko 3% uważa, że nie ma przed nim dobrych perspektyw. Na tak dobry wynik z pewnością mają wpływ nowe inwestycje, które jak grzyby po deszczu rosną na terenie województwa i pobudzają ekonomicznie cały region.
Zarobki nie zadowalają młodych ludzi.
Aż 70% studentów uważa, że zarobki oferowane młodym ludziom po zakończeniu studiów są „niskie, ale akceptowalne". Jakie ma to znaczenie dla pracodawców? Z jednej strony oznacza, że absolwenci są skłonni pracować za stawki oferowane obecnie na rynku, jednak nie można liczyć na to, że pensja będzie dla nich elementem budującym lojalność. Skoro młodzi pracownicy nie są zadowoleni z oferowanej płacy, zapewne nie będą wahać się zmienić pracę na bardziej intratną, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Co więcej, niemal co trzeci student uważa, że zarobki oferowane na rynku są zdecydowanie za niskie, a tylko 3% respondentów uznało ofertę płacową na Dolnym Śląsku za odpowiednio wysoką. Takie postrzeganie płac przez młodych ludzi niesie za sobą ważne konsekwencje dla pracodawców. Ogromny napływ inwestycji i coraz silniejsza walka o pracowników sprawia, że będą oni coraz bardziej wybredni. Można przypuszczać, że za 2-3 lata płace na Dolnym Śląsku będą znacznie wyższe niż obecnie. Choć zarobki pracowników jeszcze nie zaczęły dynamicznie rosnąć, to pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem nowych osób, nawet korzystając z pomocy agencji doradztwa personalnego. Pracodawcy muszą się liczyć z dalszym pogłębieniem tego trendu.
Poszukiwanie pracy trudne, ale nie beznadziejne.
Czterech na pięciu respondentów uważa, że proces poszukiwania pracy przez absolwentów „jest trudny, ale można znaleźć ciekawą pracę". Tylko 14% uważa, że nie ma większych szans na wartościowe zatrudnienie. To kolejny dowód na optymistyczne podejście studentów do kwestii zatrudnienia. Trudności związane z poszukiwaniem pracy mogą wynikać z wciąż dużego niedopasowania kierunków i programów studiów do oczekiwań pracodawców. Studenci narzekają również na niskie zarobki oraz na brak zainteresowania ich kandydaturami w momencie wysyłania CV. Nie można jednak zapominać, że duża część ogłoszeń publikowanych w Internecie lub gazetach służy do budowania baz potencjalnych pracowników. Dlatego nie warto się zrażać pierwszymi niepowodzeniami.
Zagranica niezmiennie atrakcyjna
Nie maleje zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi o charakterze zarobkowym. Niemal połowa uczestników badania stwierdziła, że jest skłonna na taki krok, a co więcej- planuje wyjazd. Tylko 27% studentów w ogóle nie chce opuszczać kraju w celach zarobkowych. 32% nie wyklucza takiego rozwiązania. Wyniki przeprowadzonych badań wpisują się w ogólny trend na rynku pracy. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na kilkumiesięczne, a często kilkuletnie wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych. Ta sytuacja w niedługim czasie jeszcze bardziej osłabi sytuację pracodawców i sprawi, że będą oni musieli w większym stopniu troszczyć się o podwładnych, nie tylko pod kątem finansowym.
Skostniałe uczelnie
Jedynie studenci Politechniki Wrocławskiej są zadowoleni z tego, jak uczelnia przygotowuje ich do podjęcia zatrudnienia po obronie dyplomu (4 na 5pkt). Wielu z nich rozpoczyna poważne, dobrze płatne prace już podczas studiów. Studenci cenią sobie możliwość zdobywania praktycznych, konkretnych umiejętności i doświadczeń zbieranych podczas realizacji projektów zaliczeniowych. Właśnie tego typu aktywnych form dydaktycznych najbardziej brakuje studentom Uniwersytetu, którzy najniżej ocenili swoją uczelnię (2,76 na 5pkt). Uważają oni, że podczas studiów zbyt wiele miejsca poświęca się zagadnieniom czysto teoretycznym. Często też opiera się na wiedzy z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, zamiast czerpać z najnowszych osiągnięć nauki. Te same zarzuty formułowali studenci Akademii Ekonomicznej, choć ich opinia dotycząca uczelni była wyższa- 3,3 na 5pkt.
Rozwój i wynagrodzenie
Dwa najważniejsze aspekty przy wyborze pracodawcy to rozwój i wynagrodzenie (zdobyły po 26% głosów). Na tych dwóch aspektach powinien się skupiać każdy pracodawca, który chce aktywnie budować swój wizerunek pracodawcy. Ważne jest, że wynagrodzenie jest zwykle poprzedzone słowem „adekwatne", a nie „wysokie", co daje pole do negocjacji i rzetelnej argumentacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jednocześnie warto podkreślić, że możliwości rozwoju zawodowego stały się kluczowym aspektem w kwestii zatrudnienia i pracodawcy muszą szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście takowe oferują młodym ludziom. Wciąż bowiem zdarza się, że możliwości te istnieją tylko w sferze pobożnych życzeń, bądź też wyłącznie w treści ogłoszeń rekrutacyjnych (przeglądając ogłoszenia rekrutacyjne można się przekonać, że obecnie nawet magazynier ma "duże możliwości rozwoju").
Kolejnymi aspektami zatrudnienia docenianymi przez studentów są satysfakcja i zadowolenie z wykonywanej pracy (14%) oraz atmosfera i kultura firmy (13%). Okazuje się więc, że tzw. „miękkie" aspekty zatrudnienia są dla młodych ludzi bardzo ważne.
Umiarkowani optymiści
Ostatnie pytanie dotyczyło oceny własnych możliwości na rynku pracy. 38% uczestników badania stwierdziło, że bez trudu znajdzie pracę, choć nie koniecznie najciekawszą. Odpowiedź ta pokazuje, że pomimo problemów związanych z brakiem doświadczenia i niepraktycznymi programami studiów, studenci dolnośląskich uczelni wierzą w swoje możliwości i ofertę rynku pracy. 20% młodych ludzi twierdzi wręcz, że bez trudu znajdzie dobrą pracę. Choć 38% studentów uważa że znalezienie akceptowalnej pracy może im sprawić trudności, to ani jedna osoba nie stwierdziła, że ma małe szanse na jakąkolwiek pracę. Ta sytuacja znajduje odzwierciedlenie w obrazie rynku pracy w skali marko- ofert jest coraz więcej, ale bezrobocie utrzymuje się na wciąż wysokim poziomie. Widocznie studenci i absolwenci czekają na te najciekawsze i najbardziej interesujące propozycje..
Dane badanych studentów:
Ponad połowa uczestników badania (54%) to studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Pozostali studiują na Akademii Ekonomicznej (30%), Politechnice Wrocławskiej (11%) i innych uczelniach w regionie. 43% uczestników studiuje na V roku, po 24% na VI i III roku studiów. Pozostali to studenci pierwszych lat.. 70% uczestników badania stanowiły kobiety.