Artykuły

Praca dla opiekunek w Niemczech

Polskie opiekunki i pielęgniarki w Niemczech

Wśród wyjeżdżających do pracy w Niemczech, największą liczbę stanowią pielęgniarki i opiekunki osób starszych. Najczęściej jednak są to wyjazdy na czas określony, niewiele z nich decyduje się na stały pobyt u zachodniego sąsiada.

Polskie pielęgniarki oraz opiekunki osób chorych i starszych, z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, mogą liczyć na pracę w Niemczech od zaraz. Mowa tu nie tylko o publicznych zakładach opieki zdrowotnej, ale też o prywatnych ośrodkach medycznych. Konkurencja na niemieckim rynku pracy w charakterze opiekunki jest coraz większa, więc coraz częściej przydaje się bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Coraz bardziej popularne są kursy języka niemieckiego, opłacane przez pracodawców. Pojawiają się również oferty, w których wymagany jest język zaledwie w stopniu komunikatywnym, jednak wówczas opiekunki mogą liczyć na niższe wynagrodzenie. Zazwyczaj jednak, zanim skieruje się polską opiekunkę do Niemiec, musi ona przejść przynajmniej 200-godzinny kurs oraz zdać egzamin z języka niemieckiego. Kursem nie są objęte osoby, które uprawnienia opiekuna zdobyły w Polsce i aktualnie wykonują ten zawód.

Główne obowiązki polskich opiekunek

Najczęściej w ogłoszeniach o pracę w charakterze opiekunki pojawia się informacja o konieczności posiadania doświadczenia w opiece nad osobami starszymi lub chorymi. Jeżeli decydujemy się na opiekę w domu pacjenta, wykształcenie pielęgniarskie nie jest wymogiem. Zazwyczaj wystarczy, że mamy doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny lub w pracy z osobami niepełnosprawnymi, na przykład na zasadzie wolontariatu. Nawet, jeśli posiadamy umiejętności praktyczne, najważniejsze są jednak takie cechy, jak cierpliwość, zrozumienie i empatia. Praca ze starszymi, najczęściej przewlekle chorymi osobami nie należy do najłatwiejszych i często wymaga wielu poświęceń.

Do głównych obowiązków opiekunek osób chorych i starszych należą wszelkie czynności związane z kompleksową pomocą przy higienie, ubieraniu i wyżywieniu podopiecznych. Do przyjemniejszych „obowiązków” należy spędzanie wolnego czasu z pacjentem, wspólne spacery czy oglądanie telewizji. Nierzadko też pojawiają się oferty dla opiekunek z czynnym prawem jazdy.

Zarobki opiekunek i pielęgniarek

Pielęgniarki, decydujące się na pracę w niemieckich szpitalach, muszą ukończyć 400-godzinny, bezpłatny kurs języka niemieckiego. Zazwyczaj decyzję o takim wyjeździe podejmują młode kobiety, którym łatwiej znaleźć pracę za granicą niż w Polsce. Starsze kobiety wyjeżdżają głównie ze względu na wyższą płacę. Zarobki polskich pielęgniarek wahają się w granicach 1200-1600 euro netto.

Opiekunka osób starszych, za opiekę nad jedną osobą może liczyć na zarobki na poziomie 850-1200 euro netto. Stawka wynagrodzenia uzależniona jest od wielu czynników. Duże znaczenie ma poziom znajomości języka niemieckiego, doświadczenie w opiece nad osobami starszymi lub chorymi, odpowiednie kwalifikacje, stan pacjenta czy ilość podopiecznych. Wynagrodzenie opiekunki jest znacznie wyższe w przypadku, gdy zajmuje się osobą ciężko chorą. Osoby takie wymagają bowiem stałej opieki i higieny.

Coraz rzadziej też polskie opiekunki decydują się na podjęcie pracy „na czarno”, gdyż przestaje się to opłacać. Podpisując umowę, mają pewność zatrudnienia oraz szansę na odpowiednie warunki i stałą, uzgodnioną wcześniej pensję. Legalna praca wiąże się z odprowadzaniem podatków od wynagrodzenia, zatem, po powrocie do kraju, mogą liczyć na zwrot podatku za pracę za granicą. Opiekunki, które decydują się na skorzystanie z usług agencji pośredniczących, mogą liczyć również na stałe wsparcie i kontakt z doradcami.

Agencje pośredniczące w organizowaniu pracy w Niemczech w charakterze pielęgniarki czy opiekunki, poza wynagrodzeniem, oferują najczęściej dodatkowe ubezpieczenie, opłacenie podatków oraz ZUS, który później wliczany jest do emerytury.

Polki cenione za dokładność

Opiekunkom osób starszych najczęściej oferuje się mieszkanie i wyżywienie w domu podopiecznego. Już na samym początku opiekunki obdarza się ogromnym zaufaniem, otrzymują bowiem klucze do mieszkania swoich podopiecznych, są odpowiedzialne za prowadzenie gospodarstwa oraz za kontakt z zewnętrznymi służbami medycznymi. Zamieszkanie w domu pacjenta wiąże się z wzajemnym dopasowaniem się obu stron. Należy jednak pamiętać, że mieszkamy w domu osób starszych, które mają pewne przyzwyczajenia i nawyki, więc to właśnie opiekunka musi wykazać się większą elastycznością i, przede wszystkim, cierpliwością.

Praca polskich opiekunek jest ceniona nie tylko przez osoby starsze, ale też przez ich rodziny, w związku z czym zapotrzebowanie na nie stale wzrasta. Opiekunki z Polski są przede wszystkim dokładne, pracowite i cierpliwe. Rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków i wykazują się ogromną empatią. Są bardzo dobrze zorganizowane, co w pracy przy osobach starszych jest niezwykle istotne.