Artykuły
Zasady zmiany pracy
5 zasad zmiany pracy
- Mówić szefowi, ze szukasz pracy czy trzymać język za zębami
- Poszukiwanie nowego miejsca pracy
- Wybierz moment na rozmowę z szefem
- Grunt to rozmowa
- Do widzenia szefie
Czy można bezboleśnie zmienić pracę? – oto jest pytanie.
Każda zmiana w życiu człowieka pociąga za sobą konsekwencje, które nie zawsze są bezbolesne. Zmiana miejsca zatrudnienia, która nie pociąga za sobą negatywnych skutków musi być przede wszystkim dobrze przemyślana nie zaś powzięta pod wpływem złości np.: na szefa, czy negatywnych emocji.
Na początku, by uniknąć rozczarowań w stylu „zamienił stryjek siekierkę na kijek” lub z przysłowiowego „deszczu pod rynnę”, należałoby się zastanowić czy w ogóle warto zmieniać pracę i czy to nam się opłaca?
W tym celu musimy przeanalizować nasze dotychczasowe zatrudnienie oraz przyszłe cele zawodowe, abyśmy wiedzieli dokąd zmierzamy i co właściwie chcemy osiągnąć, ważne jest również abyśmy planowali naszą przyszłość zawodowa w określonym przedziale czasowym np.: co będziemy robić za 5 lat. Nasz bilans powinien zawierać opis sukcesów i porażek oraz rozwój umiejętności zawodowych na dotychczasowym stanowisku, jak i to z czego ewentualnie zrezygnujemy, gdy zmienimy pracę. Warto również, w miarę możliwości, poprosić szefa o ocenę dotychczasowej współpracy i przedstawienie możliwości rozwoju naszej osoby w ciągu najbliższego roku. Wtedy z całą pewnością będziemy mogli podjąć racjonalną decyzję opartą na faktach oraz na rachunku zysków i start. Jeśli mimo tego nie potrafimy podjąć decyzji o zmianie, warto skorzystać z doradztwa zawodowego ekspertów, którzy pomogą nam określić nasze mocne i słabe strony oraz wskażą kierunki rozwoju.
Jeżeli, natomiast po analizie dotychczasowej sytuacji zawodowej dochodzimy do wniosku, że na obecnie zajmowanym stanowisku nie mamy szansy realizacji naszych dążeń zawodowych, wtedy z pewnością przyszedł czas na zmianę.
Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, że mamy komfortową sytuację, a nasza przyszłość zawodowa powinna być tylko lepsza, więc nie należy się spieszyć z wyborem nowego pracodawcy. Zastanówmy się czy w obecnej firmie nie ma wakatu i czy nie jest prowadzona rekrutacja na stanowisko, które nas interesuje. Zanim zrezygnujemy na dobre ze starej firmy warto przeanalizować jej kondycję tzn. w jakim momencie rozwoju się znajduje, czy mamy szanse w niej rozwinąć kompetencje i awansować, czy jest cenionym pracodawcą i czy jej marka jest rozpoznawana na rynku. Jeśli mimo tego dochodzimy do wniosku, że chcemy zmienić miejsce zatrudnienia, musimy wiedzieć jaki okres wypowiedzenia nas obejmuje, czy mamy podpisaną umowę o zakazie konkurencji i jakie ograniczenia z niej wynikają.
Następny krok to zorientowanie się w jakim momencie rozwoju zawodowego jesteśmy, a więc, co możemy zaoferować i ile są warte nasze kompetencje dla przyszłego pracodawcy, a w związku z tym jakie mamy szanse na rynku pracy. Jeśli wszystko już wiemy, nie pozostaje nam nic innego jak:
- przygotować profesjonalne aplikacje z opisem dotychczas zdobytych kompetencji
- zamieścić nasz profil na kilku portalach rekrutacyjnych
- rozesłać nasze aplikacje do kilku agencji doradztwa personalnego, które mogą zaproponować nam stanowiska zgodne z naszymi oczekiwaniami
- aplikować bezpośrednio do firm, które oferują stanowiska zgodne
- z naszymi kwalifikacjami
- uważnie śledzić zmiany na rynku pracy: np.: inwestycje nowych firm, czy rozwój obecnie istniejących w naszym regionie
Pamiętajmy jednak, że znalezienie nowej pracy jest rozciągnięte w czasie i może trwać kilka tygodni lub miesięcy, że będziemy musieli odbyć kilka rozmów kwalifikacyjnych, a nasz obecny pracodawca nie powinien odczuwać obniżenia dotychczasowych standardów naszej pracy. Wybierajmy tylko te oferty, które rzeczywiście nas interesują i planujmy rozmowy w miarę możliwości po pracy, by nie zarzucono nam nielojalności, a w konsekwencji zwolnienia. Tutaj możemy skorzystać z pierwszych dwóch z 5 kroków bezbolesnej zmiany pracy: Nie należy się chwalić wobec współpracowników, iż poszukujemy nowego miejsca zatrudnienia oraz że nie możemy wykorzystywać w tym celu, ani firmowego komputera ani korzystać ze służbowego telefonu.
Zmieniając pracę nie należy również palić za sobą przysłowiowych mostów i rozstawać się z szefem w nieprzyjemnej atmosferze, dlatego kiedy znajdziemy nowego pracodawcę ustalmy z nim odpowiedni czas podjęcia przez nas pracy, który zapewni nam zakończenie rozpoczętych zadań na obecnym stanowisku, a naszemu dotychczasowemu szefowi pozwoli zatrudnić i wdrożyć nową osobę, która przejmie nasze obowiązki. Pomocne nam tu będą kroki 3 i 4, gdzie musimy zastanowić się nad momentem przeprowadzenia jasnej i szczerej rozmowy z dotychczasowym szefem, aby podziękować mu za szansę jaką nam dał kiedyś nas zatrudniając i wynegocjować warunki naszego odejścia. Ważną umiejętnością jest tu gra fire play, bowiem musimy pamiętać, że zarówno dla nas, jak i dla szefa jest to trudna rozmowa, zwłaszcza gdy jesteśmy cenionym pracownikiem, której celem jest dla nas zapewnienie sobie bezbolesnego odejścia, natomiast dla szefa zapewnienie ciągłości wykonywanej przez nas pracy.
Krok 5 jest uzależniony od kultury organizacyjnej, jaka obowiązuje w naszej starej firmie tzn. od tego, jak zwykle zachowywali się pracownicy w naszej sytuacji. Zawsze jednak warto podziękować całemu zespołowi za współpracę i życzyć powodzenia na drodze realizacji sukcesów zawodowych.